Starostlivosť o trávnik
Položenie trávnikového koberca
Predpestovaný trávnikový koberec položte na rovnú uvalcovanú plochu zbavenú burín.
Závlaha
po položení polejte trávnik väščou dávkou vody, aby sa pôda premočila do hĺbky 10 až 20 cm. To je asi 10 – 20 litrov vody na 1m2. Prvé dva až tri týždne udržujte trávnik stále vlhký ale nie premočený aby neodhnívali nové korienky. V tomto období sa vyhnite častému používaniu trávnika. Dajte mu možnosť dobre sa zakoreniť bez vyšliapaných priehlbín pod mačinou. Po zakorenení zalievajte v dlhších časových intervaloch 3 až 7 dní dávkou cca 15 l vody na 1m2. Pri polievaní budú určujúce poveternostné podmienky, ktorým budete prispôsobovať množstvo a frekvenciu zalievania. Pre zdravý rast a vývin trávnika sa vyvarujte dennodennému polievaniu. Často polievaný trávnik napádajú choroby trávnika a nezakorení do hĺbky. Automatická závlaha nainštalovaná pred založením porastu vám uľahčí polievanie.
Kosenie
Najdôležitostejšou starostlivosťou o trávnik je kosenie. Po mnohoročných skúsenostiach vieme, že mnoho klientov investuje nemalé finančné prostriedky do založenia trávnika pri svojom dome, ale nemajú čas na pravidelné kosenie. Zaneprázdneným klientom odporúčame betón. Ten je vždy rovnako pekný. Aby bol váš trávnik stále krásny, koste ho často ostrou kosačkou. Kosenie 2-3krát týždenne počas vegetácie je ideálne. Váš trávnik koste tak , aby ste pri jednom kosení neodstránili viac ako jednu tretinu výšky stebla.V ideálnych podmienkach narastie trávnik denne aj o 15 mm. V našich klimatických podmienkach nekoste trávnik na menej ako 4cm. Tráva je živá rastlina. Potrebuje asimilačnú plochu pre svoj rast. V letných horúcich mesiacoch koste o jeden až dva cm vyššie. Takto vyššie pokosený trávnik si dokáže udržať viac vlahy, pretože ho nevysuší slnko ani vietor. Udržuje si vlastnú mikroklímu. Na kosenie používajte ostré nože na kosačke. Možno, ideálne sú vretenové kosačky, ktoré sú finančne náročné, ale hlavne náročné na údržbu. Taktiež rotačná kosačka, ktorá má ostrý nôž a zberací kôš spĺňa všetky požiadavky perfektnej kosačky.Pri kosení trávnika používajte zberné koše a radšej trávu skompostujte. Nikdy nenechávajte pokosenú trávu v trávniku. Je to živná pôda pre choroby. Teórie o dopĺňanie živín s pokosenej trávy počas vegetácie nie sú pravdivé.
Hnojenie
Časom váš trávnik odčerpá živiny s pôdy a je potrebné ich dodať. Aby bol trávnik pekný a zdravý je nutné ho pravidelne hnojiť. Na prvé hnojenie v marci- apríli použite hnojivá s vyšším podielom dusíka. Od septembra do novembra s malým obsahom dusíka. Počas vegetácie hnojte podľa toho, ako váš trávnik vyzerá. Pri nedostatku živín je trávnik bledý s tenkými listami a často trpí chorobami. Ideálne je trávnik prihnojovať každých 6-7 týždňov v dávke 20-30gr m2.
Choroby trávnika
Najčastejšími chorobami v trávniku je hrdza ( puccinia spp.) a múčnatka trávová (blumeria graminis ). Múčnatka trávová sa prejavuje bielym povlakom na listoch tráv. Jej výskyt na pravidelne hnojených a kosených trávnikoch je ojedinelý. Hrdza sa začína prejavoveť malými hnedočervenými škvrnami. To sú spóry hrdze. Po rozšírení tejto choroby celý list má hnedočervenú farbu a je nutný postrek fungicídnym prípravkom. Tieto choroby napádajú trávnik vo vlhkom počasí alebo pri veľmi častom polievaní. Prevenciou je pravidelná výživa a suchšie podmienky.
Krtko v trávniku
Poškodzovaniu trávnika krtkom sa dá predísť jedine položením sieťky pod trávnikový koberec alebo pred výsevom.
Buriny v trávniku
Aj keď sa ováš trávnik budete starať akokokoľvek, časom sa objavia buriny. Pri ojedinelom výskyte môžete buriny odstrániť vytrhnutím. Časom sa nevyhnete chemickej ochrane, najmä pri výskyte trvalých burín ako je púpava, skorocel, pupenec, pichliač, sedmokráska, ďateliny a pod. V maloobchodnej sieti sú dostupné selektívne herbicídy, ktoré vám pomôžu udržať trávnik bez burín.
Prevzdušňovanie – vertikutácia
V starších porastoch sa vytvára nepriedušná vrstva zo zbytkov pokosenej trávy a je prehustená odnožami jednotlivých druhov tráv. Takto prehustený trávnik nie je schopný vytvárať nové odnože a na pohľad je „splstnatený“ .Po presekaní vertikutátorom odstránite vrstvu zbytkov trávy a odstránite množstvo trávnika. Tým zabezpečíte prístup vzduchu ku koreňom a urobíte miesto pre rast nových odnoží. Prevzdušňovanie robte len počas vegetačného obdobia do hĺbky maximálne 15mm. Pred zimou môžete použiť vertikutátor len na povrchu, ako hrable , pretože by ste odkryli korene.